Kumlucalılar Bekledikleri Çöp Kamyonuna Kavuştu

KUMLUCA’DAKİ ÇÖP KAMYONU SORUNUNDA MUTLU SON

Can’dan “haksız” eleştirilere hizmet cevabı

Uzun zamandır çöp kamyonu sorunu yaşayan Kumluca Beldesi, mutlu sona ulaştı. Kumluca Belediyesi’nin çabalarıyla belediye araç parkına kazandırılan hibe çöp kamyonu ve çöp toplama aracı yapılan teslim töreniyle hizmete başladı. Törende kendisine yöneltilen “haksız” eleştirilere yapılan hizmetleri anlatarak cevap veren Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, “Bizim hizmet anlayışımızda imkansızlık yoktur. Bizde çözüm üretmek vardır. Biz çözüm üretmek için çalışıyoruz. Her türlü eleştiriye açığız ama hak etmediğimiz eleştiriyi de kimse yapmasın. Ben gecemi gündüzüme katarak sizlerin güvenine layık olmak için çalışıyorum” dedi.

Kumluca Belediyesi, yeni çöp kamyonu ve yük kamyonunu araç parkına ekledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan hibe çöp kamyonu isteğine yanıt bulamayan Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, mevcutta bulunan yol süpürme aracını çöp kamyonuna çevirdi. Belediyeye hibe edilen yük kamyonu ve uğraşlar sonucunda kazandırılan çöp kamyonu için dün Kumluca Cumhuriyet Meydanı’nda açılış töreni yapıldı.  Törene Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, belediye çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Can: “Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz”

Törende konuşan Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, kendisine yapılan “haksız” eleştirilere de yanıt verirken yapılan hizmetleri de anlattı. Kendileriyle yarış içerisinde olduklarını da ifade eden Başkan Can, görevine layık olmak için çalıştığını ve çalışmaya da devam edeceğini belirtti. Bartın Belediyesi’nden büyük destek gördüklerini de bir kez daha hatırlatan Başkan Can, Belediye Başkanı Cemal Akın’a da ayrıca teşekkür etti.

Kumluca için elini değil gövdesini taşın altına koyduğunu söyleyen Başkan Can, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar yapılan hizmetleri anlatmaya gerek yok. Siz saygıdeğer vatandaşlarımız yapılan hizmetleri zaten görüyor ve yaşıyorsunuz. Sadece şunu ifade etmek istiyorum. İçme suyu konusunda bugün lokantalarda, restoranlarda ve kahvehanelerde hazır su değil Kumluca Belediyesi’nin suyu kullanılıyor. Bunu sorabilirsiniz. Bu bizim su sorununu çözdüğümüz anlamına gelir ancak sorunun tamamen çözümü önümüzdeki dönem bize kısmet olursa orman içerisindeki su hattının tamamen yenilenmesi. 18 km’lik bir hat. Artık 25 yılını doldurdu ekonomik ömrünü doldurduğu için sürekli arıza veriyor. Dolayısıyla önümüzdeki dönem bize kısmet olursa bu görev su hattını komple yenileyerek ve orman içerisinde küçük bir paket arıtmayla su sorununu tamamen çözüme kavuşturacağız. ‘Ulaşıma elverişsiz yol kalmayacak’ dedik ve yüzde 90’na ulaştık. Ben bu çalışmalarımızda bizlere destek olan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz üç gün Bartın Belediyesi’nin iş makineleri Kumluca’daydı. Bizim için önemli olan belediye imkanlarıyla yapılamayan yol çalışmalarını gerçekleştirdik.

“Çevre yolunun mücadelesini vereceğiz”

Bir kaç sorun ve eleştiri var. Yeri gelmişken bunlara da cevap vermek istiyorum. Çevre yolu meselesi var. Çevre yolu imar planının mevcut Kumluca’ya girişin sağ tarafında yaşanan kamulaştırma sorunu nedeniyle bu yolun yapılması çok zor. Biz elbette bu yolun yapılması için uğraşacağız. Bunun mücadelesini vereceğiz. Ama Kavaklı Caddesi’nden ırmak kenarı devam eden yol güzergahından futbol sahasının olduğu bölgeye çıkararak o bölgeden köprü üzerinden çevre yolunu Bartın Belediyesi’nin iş makineleri ile önümüzdeki dönemde çevre yolu olarak hizmete sokacağız. Bu bizim sözümüz olsun. Yine alternatif olarak pazaryeri kenarından Yatılı Bölge Okulu kenarından aşağıdaki mezarlık çıkışını ulaşıma biraz daha genişleterek ulaşıma daha uygun hale getirerek buradan yük kamyonu ve tırlar işleyecek. Önümüzdeki dönem Kumluca merkeze tır ve kamyonlar girmeyecek.

“5 dönüm araziyi belde sanayisi için hibe etmeye hazırız”

Biz bugüne kadar ne söz verdiysek yerine getirdiğimiz gibi bu sözleri de yerine getiririz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Yine futbol sahasının olduğu bölgedeki alanı Allah kısmet ederse 18 hektar alanı sanayi bölgesi olarak inşa etmek üzere çalışmalarımız devam ediyor. Biz belediye olarak hazırlıklarımızı yaptık. 10 tane kurumdan görüş aldık. Bakanlığa dosyayı teslim ediyoruz. Bundan sonraki süreç Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda. Burası artık sanayi bölgesi ilan edilecek. Eğer yatırım yapmak isteyen varsa Belediyesi’nin 5 dönüm yerini hibe etmeye hazırız. Yeterki kimse arkamızdan hak etmediğimiz sözler söylemesin. Bu iş için elini taşın altına koymadığımı söylüyorlarmış, ben elimi değil gövdemi taşın altına koyuyorum. Ben Kumluca’nın Belediye Başkanıyım her şeyden önce buraya yatırım gelmesini isteyen ben olurum. Bugüne kadar böyle oldu ve bundan sonra da böyle olacak. Her türlü eleştiriye açığız ama hak etmediğimiz eleştiriyi de kimse yapmasın. Ben gecemi gündüzüme katarak sizlerin güvenine layık olmak için çalışıyorum. Bartın Belediye Başkanımızdan da Allah razı olsun, bizlere destek oluyor. Ben Kumlucalıyım, burada doğdum, burada büyüdüm ve burada öleceğiz. Bunun için ben bu göreve layık olmak için çalışıyorum çalışmaya da devam edeceğiz.

“Bizim hizmet anlayışımızda imkansızlık yok”

Biliyorsunuz ki biz bir çöp kamyonu için çok de mücadele ettik. Ama nasip olmadı. Belediyemize 2013 yılında alınan ama ihtiyaç duyulmayan Kumluca’da ihtiyaç olmayan yol süpürme aracını üzerindeki ekipmanı sökerek 60 bin lira maliyetle üzerine çöp kamyonu monte ettik. Bizim hizmet anlayışımızda imkansızlık yoktur. Bizde çözüm üretmek vardır. Biz çözüm üretmek için çalışıyoruz. Yük kamyonu için de 2017 yılında müracaat etmiştik, Bartın Belediye Başkanımız Cemal Akın’la birlikte gittik ve orada önceliğin bize verilmesini istediler kendileri de.

“Yorumu değerli hemşerilerimize bırakıyorum”

Arkasından Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sayın Sadi Durmaz beyefendinin de takipleriyle bu kamyonu bize hibe ettiler. Son 15 yılda Kumluca Belediyesi’ne hibe edilen tek araç kamyondur. Diğer araçlar ücretiyle alınmıştır. Ama bu sorunu çözmek de yine bize nasip oldu. Ben bu konuda yorum yapmak istemiyorum, yorumu değerli hemşerilerimize bırakıyorum. Ne kadar mücadele ettiğimizi, neler söylendiğini biliyorsunuz. Bunun cevabını burada veriyoruz ve yorumunu da sizlere bırakıyorum.

“Kendimizle yarış içerisindeyiz”

Önümüzdeki dönemde 31 Mart yerel seçimleri var. Eğer bizlere tekrar görev verirseniz, önümüzdeki süreçte de bu dönemde olduğu gibi Bartın Belediye Başkanımızın da destekleriyle yaptığımız hizmetler kadar sizlere hizmet sunmaya söz veriyorum. Bu bir hizmet yarışı ve biz geçen dönem de ‘Biz seçime projelerimizle hazırlanacağız, projelerimizle bu yarışta var olacağız’ dedik. Sadece yapacaklarımızı anlatarak seçim çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yine aynı şekilde projelerimizi anlatarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Hak etmediğimiz eleştiriler olursa elbette cevabını vereceğiz. Ama bizim sevdamız Kumluca için ve biz esasında kimseyle değil kendimizle yarışıyoruz. Bu nedenle geçirdiğimiz dönemde hangi vaatlarimizi yerine getirmişiz, hangisini yerine getirememişiz ona bakıyorum be yerine getiremediklerime üzülüyorum. Orman İşletmesi’nde bir meydan projesi sözümüz vardı burada tapuyla ilgili sorun olduğu için bu projemizi hayata geçiremedik. Ama tapuyla ilgili uygun yazı geldi Allah nasip ederse buranın tapusunu alırsak da meydan projesini yapacağız. Bir diğeri de Kumluca’da sokak hayvanlarımız için bir barınak yapacağız. Yine benim için önem arz eden ve sürekli taşan Değirmenağzı yolunu beton kanal yaparak bu sorunu da bertaraf etmiş olacağız. Önümüzdeki dönem yine vadettiğimiz su projesi ve hepimizin malumu kanalizasyon da ırmağa akıyor bundan muzdaribiz. Kanalizasyon arıtma projesi için biz geldiğimizde yer yoktu kamulaştırmasını yaptık, parasını ödedik, yerin tapusunu aldık, İller Bankası’na müracaat ettik, İller Bankası ihaleyi gerçekleştirdi, zemin etütleri yapıldı, projeyi teslim ettiler. Önümüzdeki günlerde yapım ihalesi yapılacak kanalizasyon arıtma projesi de önümüzdeki günlerde tamamlanmış olacak.”

Belediye bütçesinde yüzde 100’lük artış  

Belediye bütçesinde yüzde 100’e yakın bir güç artışı yaşandığına da işaret eden Başkan Can, “Biz geldiğimizde Belediye’nin bütçesi 2 milyon 400 bin liraydı, biz 5 yılda Belediye’nin bütçesini 4 milyon 300 bin lira olarak gerçekleştirdik. Yüzde 100’e yakın bir güç artışı oldu bu da Kumluca Belediyesi’nin ne kadar güçlü olduğunu, ne kadar sağlam ayaklar üzerinde olduğunu gösteriyor. Geçen seneki bütçemiz 2 milyon 600 bin liraydı ve yüzde 100’ünü gerçekleştirdik. Gelir almada yüzde 100’ün de üzerine çıktık. Bu yılki bütçemiz 4 milyon 300 bin liraydı bunun da yüzde 90’ını gerçekleştirmişiz. Bu anlamda da Belediyemizin bu hizmetlerinde bize yardımcı olan, katkı veren Bartın Belediye Başkanımız Sayın Cemal Akın’a da bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

Akın: “Bunlar yapılabilecek işler”

Kumluca’nın da Bartın gibi çok güzel hizmetler aldığını söyleyen Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da “Kardeş Belediye” olan Kumluca Belediyesi’ne destek olmaya devam edeceklerini belirterek şöyle konuştu:

“Başkanım burada 5 yıl önce bir miting yapmıştı. Ben de katılmış ve yine burada bir konuşma yapmıştım. O konuşmada demiştim ki, Allah nasip eder de İsmail Bey göreve gelirse, Kumluca’yı kardeş Belediye yapacağız demiştim. Benim 18 mahallem var, burası da 19. Mahallem gibi hareket edeceğim demiştim. O sözümüzü yerine getirdik. Daha 3 gün öncesine kadar Bartın’daki neredeyse bütün işleri durdurduk ve makinalarımızı Kumlucamıza gönderdik. Genel Merkezimiz vasıtasıyla kamyon almak da nasip oldu. Sayın Başkanımız konuşmasında birkaç şeyden bahsetti; kanalizasyon arıtma ve çevre yolundan bahsetti. Kanalizasyon arıtması, bir döneme sığacak bir iş değil. Ben 2009 yılında başladım bu işe yerini almak, kamulaştırmakla ilgili AB projesi ile beraber daha 2 sene evveline kadar devam etti. Yani 6-7 yıllık bir süreç. Bu sürecin de başlayanlarca bitirilmesi lazım. Yoksa bitmez. Su meselesi; yine su aramaya başladık 2009 yılında, ancak 2015 yılında bitti. Bu bir süreç dediğim gibi. Yani benim 2. dönemimde bitti. Çok şükür şimdi Bartın’da herkes evinde suyunu içiyor. Çevreyolu projesinden bahsetti Sayın Başkan, yapılır mı yapılmaz mı diye? Ben de İmar Planı’na bir çevreyolu koydum. Gecen Mahallesi’nden Ağdacı Mahallesi’ne köprü ile geçiyor, oradan Balamba Çaydüzü’ne iki tane çevreyolunu birleştireceğiz Bartın’ı ve Bartın trafiğini rahatlatmak için. Bu da bir süreç. Yapılabilir mi yapılır. Yeter ki kamulaştırmalarda sorun olmasın. Çok da zor iş değil. İnşallah bunları gerçekleştireceğiz. Biz Bartın’da 465 km yol yaptık 10 yılda. Bu çevreyolu da hadi 10-12 km olsun. Yapacağız Allah’ın izniyle, bunlar yapılabilecek işler.

“Bartın Belediyesi’nde de Kumluca Belediyesi’nde de kriz yok”

Kumluca da Bartın gibi çok güzel hizmetler alıyor. Bundan sonra da alacak inşallah ama bir dönem yetmez hepsi için. Ben kendim yaşadım bunu. Bir dönemde yaptıklarımızı yaptık, ikinci döneme kalanlar oldu onları yaptık. Şimdi 51 tane proje daha çıkarttık. Hizmet bitmiyor, yeter ki yapmak iste.

Ben göreve geldiğimde ‘Eyvah’ dedim. Ben niye Belediye Başkanı oldum’ dedim. Para yok, borç çok, ‘Eyvah’ dedim.  Allah’a şükür, bugün hem Bartın Belediyesi’nde hem de Kumluca Belediyesi’nde kriz yok. Burada olursa da Bartın Belediyesi yanında Allah’ın izniyle… Allah bu araçların Kumluca’ya dertsiz tasasız hizmet etmesini nasip etsin. Allah dert tasa vermesin. Belediyecilik kolay değil. Doğumdan ölüme kadar herşeyle ilgilenmeniz gerekiyor. Sadece yol, su, kanalizasyon değil. Bu işler kolay değil ama güzel işler. Hizmet yaptığımız zaman en azından dua alırız. Allah razı olsun dediklerinde o da bize yeter. İnşallah İsmail Bey, tekrar aday. Genel Başkanımız açıkladı. İnşallah sizler teveccüh buyurursanız. Allahüteala da nasip ederse hem Sayın İsmail Bey hem de ben Belediye Başkanı olarak hizmetlerimizi sürdürürüz. Nasip değilse zaten bu iş olmaz. Millet teveccüh etmez ise bu iş olmaz. Sandığa gidiyoruz, elimiz var, elimizde mühür, oy pusulası, vicdanımız var. Mühürü vuruyoruz. İnşallah oylar, İsmail Can’a ve Cemal Akın’a gider diyorum. Başka bir yere de gitmez.”

Konuşmaların sonrasında okunan duanın ardından kurdele kesimi gerçekleştirildi