Halk Sordu, Başkan Cevapladı.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,Canlı yayın konuğumuz oldu.

Serkan Girgin ve Ersoy Bank’ın sunduğu programda izleyiciler ile buluşan Başkan Cemal Akın, hem Bartın Belediyesi çalışmalarını anlattı hem de izleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

“Çekinmeden, Korkmadan Mücadele Vermeye Devam Ederiz”

Programda Termik Santral ile ilgili Bakanlığın verdiği ÇED olumlu kararının Danıştay 14. Dairesi tarafından bozulması konusunu değerlendiren Başkan Cemal Akın açıklamasında “Termik Santral ile ilk mücadelemiz 2000 yılında başladı. O dönemde Bartın’a bir mobil santral yapılmak istendi. Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanlığı görevini yürüttüğüm o dönemde vatandaşlarımızla birlikte büyük bir mücadele verdik.  Benzer bir sorunla 2010 yılında Belediye Başkanı olduğum dönem içinde tekrar karşılaştık.  Bu defa Amasra İlçemize bir termik santral kurulması isteniyordu. Bartın Platformu ve halkımızla birlikte vermiş olduğumuz mücadelenin sonucunda Bakanlığın verdiği ÇED olumlu kararı Danıştay 14. Dairesi tarafından bozuldu.  Emeği geçen tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Termik Santral tekrar yapılmak istenirse tekrar başvuru yapmaları gerekiyor. Eğer tekrar bir başvuru olursa da aynı karalılıkla çekinmeden, korkmadan mücadele vermeye devam ederiz. Çünkü biliyoruz ki çevre, doğa kaybedilirse bir daha kazanılmaz. Bizler kömürün çıkartılmasına karşı değiliz. Zenginliğimizin yeryüzüne çıkmasını istiyoruz. Bu zenginliğimizi ekonomiye katmalıyız. Kömür konusunda stratejik bir yere sahibiz. Bunun bilincindeyiz. Ama termik santrale karşıyız. Yılda 40 bin ton kömür yakıldığı için oluşan hava kirliliğini önlemek amacıyla ilimize doğalgazı getirdik. Bunun için 437 kilometrelik yol yeninden yapıldı. Biz ilimizde ki hava kirliliğini bu denli düşünürken günde 10 bin ton kömürün yakılacağı bir termik santralin yapılmasını istemiyoruz.  Bunun içinde halkımızla beraber ne gerekiyorsa yaparız” dedi.

Programın devamında 31 Mart Yerel Seçimleri için hazırlamış oldukları 50+1 projeler hakkında bilgiler veren Başkan Cemal Akın, Katlı Otopark, KöyPark, Gasilhane, Ilındır Gölet’i-Su Hattı, Geri Dönüşüm Tesisi, Bartın Belediyesi Konservatuarı, yeni imar planında yer alan köprüler ve uzun süredir devam eden cenaze hizmetleri hakkında izleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

Programın sonunda ise Başkan Cemal Akın, Serkan Girgin ve Ersoy Bank’a teşekkür ederek çalışmalarında başarı ve kolaylıklar diledi.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=256953261700100&id=386067868599196