BÜYÜK VURGUN “HER ŞEY TELEFON İHBARI İLE BAŞLADI”

Bartın Merkeze bağlı bir köyün eski ve Yeni Muhtarı ile Bazı Kamu Görevlilerinin de isimlerinin karıştığı iddia edilen yolsuzluğun yaklaşık 10 yıl öncesine dayandığı usülsüz şekilde üzerlerine yada üçüncü şahısların üzerine aldıkları yüzlerce dönüm araziyi yine kendi emlak şirketlerinde sattıkları iddialarının yanı sıra son olarak Orduyeri Mahallesi Jandarma komutanlığı karşısında 128 dönüm Orman arazisinin 58 dönümü 2B üzerinden satışa çıkması ile bazı olaylar su yüzüne çıkmaya başladı.

HER ŞEY TELEFON İHBARI İLE BAŞLADI

Gazetemiz ve Kanal74 ihbar hattımıza gelen bir ihbar telefonu Yolsuzluk olaylarının ortaya çıkmasına imkan sağladı telefonun ucundaki kişi “ Orduyeri mahallesinde jandarmanın karşısında birileri geldi buraları zaptetti Bir kişi hariç hiç birisi buradan değil bir kişi var bu mahalleden O da bir köy muhtarı ile birlikte hareket ederek bu arazileri kazık çakarak parsellemeye başladılar biz ne yaptıklarını sorduğumuzda bizleri de tehdit ediyorlar. Söz geçiremedikleri mahallelilere size de parsel verelim diyorlar” sözleri üzerine başlayan araştırmamız ilk başlarda birkaç uyanık vatandaşın münferit bir olayı olarak görünse de ilerleyen günlerde olayın çok geniş ve kurum içinde bazı kişilerinde olaya dahil oldukları görüldü.

ARAZİNİN OSMANLI TAPUSU ÇIKTI

Gazetemize gelen İhbar telefonlarının ardı arkası kesilmedi. Kişilerle yaptığımız telefon konuşmalarını karşı tarafın izni dahilinde kayıt ederek delil niteliği taşımasını sağladık ihbarlarda kamu kurumlarında çalışan kişilerin isimleri Orduyerindeki araziyi 2B satışını gerçekleştirilebilmesi ve 2B kapsamı içine alınabilmesi için Orman Kadastrosunun elini güçlendirecek Patates baskı Mühür üretildiği ve bu mühür kullanılarak büyüklerinden kalmış arazi şeklinde evrak tanzim edildiği iddia edildi.

Araştırmalarımız sonucu arazinin Osmanlı tapusunu elinde bulunduran aileye ulaştık.

Yine Orduyeri Mahallesinde oturan bir ailenin elinde 128 dönüm orman arazisinin Osmanlı tapusunun olduğu 1980 yılında Orman İşletme Müdürlüğü ile Mahkemelik olduğu Orman Müdürlüğünün O tarihteki mahkemeyi kazandığı ve Ailenin 100 yıldır kullandığı araziyi Mahkeme Masraflarını da ödeterek ellerinden aldığı gerçeği ortaya çıktı.

Yaşanan mahkeme ve ödetilen ceza Ailenin bu arazide 1980 yılına kadar hak sahibi olduğunu gösteriyor. 2b satışlarında da 2011 yılı ve öncesinde satışı yapılacak arazide işgalci olunması yada hak sahibi olunması gerekiyor.

Hal böyle iken Orman İşletme Müdürlüğü söz konusu 128 dönüm arazinin 58 dönümünü 2b satışına çıkartacağı zaman arazi ile ilgili tüm belge ve bilgilere ulaşmak ve ona göre işlem başlatmak zorundaydı kesinlikle geçerli olmayacak şekilde orman kadastrosu geçirtilerek 58 dönüm arazi üzerinde Bartının farklı köylerinden bölgelerinden İmam, İcra memuru Muhtarlar Gazeteci kamu görevlileri ve daha birçok kişi burada hak sahibi olarak yazıldı.

ORMAN KADASTROSUNDA  GÖRMEZDEN GELİNEN BİR ŞEYLER VAR’MI?

Orman kadastrosu için Orduyeri Muhtarlığından bilir kişi olarak isimleri yazılan kişiler söz konusu araziye gittiler mi? İsimleri yazılan sahte işgalcilerin evraklarını imzaladılar mı.? Sorularına cevap olarak Orduyeri Muhtarı İrfan Sağlam “bana bir yazı geldi bir ormancı bir de yanılmıyorsam kadastro cu geldi benim ve azamın isimlerini yazmışlar ancak biz yeni muhtar olduğumuzu yaşımızın genç olduğunu bu nedenle bu arazilerin yıllar önceki sahiplerini bilmemizin mümkün olmadığını söyledik ancak biz gitmediğimiz halde bu araziler birilerinin üzerine yazılmış biz muhtarlık olarak herhangi bir evraka’da imza atmadık.” Dedi

ORMAN KADASTROSU GEÇERLİ’Mİ?

Orman işletme müdürlüğüne bağlı 128 dönüm arazinin 6/1 olacak şekilde başka kişiler adına imara açıldığı Bartın Belediyesi İmar Müdürlüğünde mevcutken Orman Müdürlüğü arazileri üzerinde imara açılmış bölgelere itiraz etmeden bu sorunu ortadan kaldırmadan nasıl Orman Kadastrosu geçirildi. Orman kadastrosu geçirilirken arazilerinin üzerine taşmış olan İmarlı arazileri görmediler mi.?

-Orman arazisi içinde imara açılan parseller kimlere ayit.?

İKİLİ İLİŞKİLER NEREYE KADAR UZANIYOR.?

-Orman arazilerini bu şekilde Üzerlerine geçiren kişi yada kişilerin evlerinde Orman Kadastro şeflerinin ziyafet çekerek içki alemi yapması tesadüf müdür.?

-Orman Arazilerini  Üzerlerine geçirenler Orman Kadastro üyeleri ile sıcak ilişkiler içinde oldukları Doğru mudur.?

-Olayın içinde olduğu söylenen siyasetçi Aktif siyasetçi mi yoksa Emekli bir siyasetçi midir.?

-Bartın ile Sakarya bölgesinin ne gibi bir bağlantısı vardır.?

Bazı siyasetçilerin haberi olmamasına rağmen isimlerini  bu olaylara karıştırma isteği çevreye göz dağı vermek ve kendilerini daha güçlü gösterme isteği midir.?

YENİ TOKİ CİVARINI AYNI ŞEKİLDE PARSELLEDİLER

-Yeni TOKİ inşaatının yapıldığı bölgede hem 2B hem’de havzai Fahmiye olarak Taş ocağı yapımı için ayrılan arazileri aynı kişiler kendi üzerine Akrabaları üzerine ve Orduyeri Mahallesinde bir kişinin üzerine kaydettirildi mi.?

-Karaçay bölgesinde yapılan 2B çalışması oldu mu oldu ise bu araziler kimlerin üzerine ne şekilde yazıldı.?

-Söz konusu muhtar Kendi Köyleri için devlet kurumundan Aldığı parke taşlar ile yeni TOKİ inşaatının olduğu bölgeye ve kendi kapattıkları arazilere parke yol yapımına başladı mı?

-Yeni TOKİ inşaatının yanındaki orman arazilerini bu kişiler Üzerlerine geçirirken bilirkişiler kimlerdi.

-Üzerlerine Geçirdikleri TOKİ bölgesinde Villa yaptırmak üzere müteahit aradıkları doğrumudur.?

-2b üzerinden arazileri Üzerlerine geçirmelerinin ardından bu arazilerin bu kadar hızlı şekilde imara açılabilmesi mümkün müdür.?

-2B satışlarında esas olan arazilerin tarım arazisi olarak kullanılma zorunluluğu göz ardımı edildi.?

BALAMBA CİVARINDA ARSA ALDILAR

-Yine aynı şekilde aynı gurup Balamba bölgesinde orman arazilerinden 2B vasfında arazileri benzer yöntemlerle aldıkları ifade edilmekte. 

malum şahısların bu güne kadar Bartın genelinde hatta Türkiye genelinde Ne kadar 2B arazisi aldıkları ve emlak ofisi üzerinden ne kadarını sattıkları 2B arazilerinin satışlarının öncesi evraklar üzerinde kimlerin imzalarının bulunduğu ve ikili ilişkilerinin yanı sıra mali durumlarının incelenmesi düşünülür mü.?

ORDUYERİ MUHTARINI OYUNA GETİRMEK İSTEDİLER

Ordu yeri muhtarını 58 dönüm arazi üzerinde hayvancılık yaptıklarını falanca Çoban’a ait olan hayvanları satın alarak söz konusu arazi üzerinde hayvancılık yaptığı gerekçesi ile tapu kadastrosu geldiğinde arazi üzerlerinde hayvancılık yaptığını belgeleyerek arazinin satışının kendisine verilmesini  isteyen köy muhtarı Orduyeri mahallesi muhtarına evrak imzalatmak istedi mi?

 İddialara göre Bahse konu olay şu şekilde gelişti. Tarım il Müdürlüğünden alınmış olan form u imzalamayan ordu yeri muhtarı Evrakla birlikte Tarım müdürlüğüne gider tarım il müdürünün makamında 58 dönüm araziyi ele geçirmek isteyen köy muhtarı vardır. Ordu yeri muhtarı bu evrakı imzalamayacağını söylemesi üzerine Tarım Yetkilileri “esas olarak bu evrak muhtarın imzalayacağı bir evrak değil Bartın belediyesinin sorumluluğunda” demesi üzerine Bartın belediyesinin yolunu tutan fırsatçılar Başkan Cemal Akının makamında da istedikleri imzayı ve samimiyeti bulamazlar (burada geçen konuşmalar bilgi haznemizde mevcuttur)

İNTERNET’E İLAN VERDİLER (2 B ARAZİLERİN TAKİBİ YAPILIR)

-Söz konusu kişiler kendi Üzerlerine geçirdikleri 2B arazilerinin haricinde yıllardır köyünde ekip biçtiği arazileri 2B den Üzerlerine geçirmek isteyen köylülerden Aldıkları paralar karşılığında Orman işletme müdürlüğünden arazileri 2B ye çıkartarak satışlarının yapılmasını sağladılar mı. ?

-Normal şartlarda 2B statüsüne satışa çıktığında zaten hak Sahibi olacak köylülere bu araziler sizin üzerinize çıkmaz biz bu konuyu halledebilir sizin üzerinize çıkartırız diyerek bu güne kadar kaç kişiden para alındı?

– Bartın ın muhtelif bölgelerinde İnternet ten yayınlanan ( 2B Arazilerinizin Takibi yapılır) ilanları görerek kendilerine başvuran vatandaşlara senin kullandığın arazi olmaz ancak sizin köyde başka arazi var parasını verirsen senin üzerine halledebiliriz denilerek kaç kişiden para alındı. Kaç kişiye araziler teslim edildi kaç kişi ise verdiği paranın karşılığını alamadı?

PARA VERİLEN MUHTAR VAR MI?

-Konu hakkında detaylı bilgiye sahip olan bazı kişiler Telefonla arayarak detaylı bilgi verdi.

İddia sahiplerinin verdiği bilgiye göre Bazı kişilere para verildi içlerinde muhtarda olduğu ifade edilirken.

İhbar telefonunda bilgi veren kişi Savcılığın çağırması durumunda detaylı bilgi verebileceğini ifade ediyor.

İddia sahibi yolsuzluğun boyutunun daha büyük olduğunu şu an imara açılmış arazilerinde aynı sistemle alındığını iddiasını mahkeme yolu İle ispatlayabileceğini ifade ediyor.

Ayrıca ihbarcı kişi Olayın başındaki kişinin ve ismini verdiği 5 kişinin üzerine olan mal varlığından bahsederek tüm detaylara vakıf olduğunu ifade ediyor 

-Bir başka telefon ihbarında ise hiç bir işi olmayan sabit geliri olmayan X kişinin üzerine bir buçuk sene önce 26 adet 2b arazisi olduğunu ancak 2021 yılında üzerine kayıtlı sadece iki adet arazi olduğu diğer 24 arazinin satıldığını ifade ediyor.

 -Ayrıca ihbarcımız tapu kayıtlarından ve noter kayıtlarından kişinin ismi ile inceleme yapıldığında dediklerinin doğruluğunun kanıtlanacağını ifade ediyor. Bahse konu kişinin haricinde aynı vasıfta olan ve üzerine 2B arazileri yazılan başka kişilerinde olduğunu ifade ediyor.

Tüm bunları yazabiliyorum çünkü bu yazdıklarım ve daha fazlasının ses kayıtlarında  mevcut.

  izinli olarak alınmış ve gerektiğinde Savcılık makamına da ifade vereceklerini söyleyen kişilerin anlatımları bunlar

58 DÖNÜM ARAZİNİN DEĞERİ NE KADAR?

Orduyeri  mahallesinde 2B vasfı kazandırılan arazinin bulunduğu yerde 500 m2 arazinin değeri 300-400 bin lira civarında sadece arazi olarak şu an parselleyerek satılsa 40 milyon TL değerinde bir arazi şayet imara açılarak siteler kurarsanız bu rakamı 10 katına çıkartmanız gerekiyor yani yeni para ile 400 milyon Eski para ile 400 trilyon para söz konusu 

Gelelim bu güne

26 NİSAN Pazartesi Günü bahse konu 58 dönüm araziden tapu kadastrosu geçecek yani hak sahipleri belirlenecek. Bartın Valiliği tarafından yürütülen bir soruşturma olduğu ve eski bilirkişilerin tapu kadastrosunda görev alacakları gelen bilgiler arasında biz asıl pazartesi gününden sonra konuşacağız…..

Haber kaynak, Kanal74