Başkan UZUN’dan Ulus’a 21 Yeni Proje

Ulus Belediye Başkanı ve Adayı Hasan Hüseyin Uzun, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Ulus’ta gerçekleştirmek istediği projeleri açıkladı. 21 projeyle yola çıkan Başkan Uzun’un mega projesi ise doğalgaz

Ulus Belediye Başkanı ve Adayı Hasan Hüseyin Uzun, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Ulus’ta gerçekleştirmek istediği projeleri açıkladı. Ulus Doğa Park Otel’deki kahvaltıda basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Uzun, projelerini açıklamadan önce 2014 seçimlerinde göreve geldiği zamandan bu yana 5 yıl boyunca ilçede yaptığı çalışmaları anlattı. 2014 yılından bu yana Ulus’a 50 milyon TL’nin üzerinde yatırımın yapıldığını ifade eden Uzun, “Ulus’a hizmet yolunda diyerek çıkmış olduğumuz bu hizmet yolculuğunda 30 Mart 2014 tarihinden itibaren her bir senesi ayrı bir yoğunlukla geçen 5 yılın ardından tekrar bir seçim vesilesiyle karşınızdayız. Doğa Kenti olarak adlandırdığımız ve bu doğrultuda markalaşma yolunda ilerleyen ilçemizin eksikliklerinin giderilmesi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkartılarak tanıtımının yapılarak bir turizm kenti olabilmesi, bunun yanında işgücü ve istihdam için gerekli şartları taşıyabilir bir noktaya ulaşması için var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. AK Partili belediyelerin bile yatırımcı bakanlıklar ve kuruluşlarda kendi aralarında bir hizmet ve yatırım kapma yarışı içinde olduğu gerçeği karşısında ilçemizin evladı, Bartın’ımızın Milletvekili Sayın Yılmaz Tunç’un destekleriyle de birçok yatırım ve hizmeti ilçemize kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bu noktada belirtmek gerekir ki 2004-2014 yılları arası ilçemize yapılan yatırım 2 milyon iken 2014 yılından beri yapılan yatırım tutarı 50 milyon üzerindedir” dedi. 

“Vaatlerimizi yüzde 90’ını gerçekleştirdik”

5 yıllık farkın ortada olduğunu ve yapılacak daha çok iş olduğunu belirten Hasan Hüseyin Uzun, ilçede gerçekleştirdiği hizmetleri ve 21 yeni projesini ise şu şekilde açıkladı:

“5 yıllık fark ortada ve yapılacak daha çok iş var. 2014 yılında verdiğimiz vaatlerin yüzde 90’ını tamamladık. İlk olarak istihdama destek verdik. Belediyemizde atıl olan bir işyerini bir tekstil firmasıyla anlaşarak imalathane haline getirdik ve 100 kişiye istihdam sağladık. Ulus’a hayırseverlerimizle beraber bir meslek yüksekokulu kazandırdık. İlçemizdeki kötü durumda olan umumi tuvaletlerimizi yeniledik. Terminalimizi yeniden düzenledik. Ulus’un imar planını yeniledik. Konukevini hizmete açtık. Mezarlıklarımızı düzenledik. İlçemize 320 adet TOKİ konutlarını kazandırdık. İlçemizde bir sürü yeni işyerleri açıldı. İçme suyundaki asbest boruları komple değiştirdik. Ulus’u tüm fuarlarda tanıttık. Ulus’taki meydanlarımızı yeniledik. Belediyemizin araç parkurunu arttırdık. E-Belediyeye öncü olduk. 20 yıl sonra Ulus Doğa Park Otelini Ulus’a kazandırdık. Ulus’a bir halı saha kazandırdık. Ulus Çayı Projesi üzerine 2 yaya köprüsü yaptık. Her 23 Nisan’da belediye çocuk şenliği düzenledik. Her mahallemizde ayrı iftar programları gerçekleştirdik. İlçemizde 5 yıl içinde 2 kere bisiklet festivali yaptık. İlçemizde ağaçlandırma faaliyetlerimizi sürdürdük.

Doğalgaz

Belediye işi gönül işi. Ulus’ta daha yapacak çok iş var. İlk mega projemiz ilçemize doğalgazın kazandırılması. 1 yıl önce Belediye Meclisimizde doğalgazla ilgili bir karar aldık. Bu karar doğrultusunda BOTAŞ’la görüşmeler yaptık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da Bartın mitingi öncesinde Ulus’a ve diğer ilçelerimize doğalgazı kazandıracağını söyledi. Doğalgazın ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.

Yeni Sanayi Alanı

İstihdama yönelik yatırımlarımız devam edecek. Yeni Sanayi Alanı projemiz hazır. Ulus’u merkezinde 32 dönümlük bir alanda bunu kuracağız. 6 bin metrekare kapalı alanı olacak. Yatırımcılarımızla görüşmelerimiz devam ediyor. En az 250 en fazla da 500’ün üzerinde kişiye istihdam sağlayacağımız bir alanı Ulus’a kazandırıyoruz.

Kapalı Yüzme Havuzu ve Aquapark

Mega projelerimizden bir tanesi de yarı olimpik kapalı yüzme havuzu ve aqupark. Her hafta belediye otobüsleriyle 60 öğrencimizi Bartın’daki kapalı yüzme havuzuna götürüyoruz. Artık ilçemizde bir havuz olmasını istiyoruz. Spor Bakanımızla da görüşmelerimizi yaptık ve kendisi bize bunun teminatını verdi.

İçme Suyu Arıtma Tesisi

İlçemizde artık yeni içme suyu kaynağı temin ediyoruz. Ulus’ta Eldeş Barajı hızla devam ediyor. 1 yıl içerisinde tamamlanacak. Barajda ilçemize su temin edilecek. Biz de bu suyu arıtarak ilçemize kaliteli suyu kazandırmış olacağız.

Atık Su Arıtma Tesisi

Ulus’ta 25 kilometrelik kanalizasyon şebekesi tamamlandı. 25 dönümde arıtma tesisini tahsisini aldık, projelendirdik. Nisan ayında da ihalesi gerçekleştirilecek. Yaz ayında da tamamlanacak. Şuanda DSİ’den aldığımız izinle kanalizasyonumuzu vahşi bir şekilde ırmağa veriyoruz. Ama 1 yıl iznimiz var. Bunun için de arıtma tesisini bu yıl tamamlamamız gerekiyor. Bununla ilgili de finans kaynağını bulduk. Projelerimiz onaylandı.

Yaşlı Bakım ve Huzur Evi

Otelimizin yanında 4,5  dönümlük bir orman alanımız var. Bu arazi üzerine düşünüyoruz. Cevdet Ulus Yaşlı Bakım ve Huzurevini Ulus’a kazandırıyoruz. Bu projenin inşaat kısmını Rahmetli Cevdet Ulus’un ailesi karşılayacak.

Yüksekokul Yurt

Meslek yüksekokulunu bitirmiştik ancak ilçemizde bir yurda ihtiyacımız var. Kredi Yurtlar Kurumuyla görüşmelerimiz devam ediyor. Bu yaz inşallah bunun temelini atacağız.

Gençlik ve Kültür Merkezi

İlçemizdeki gençler kültürel faaliyetlerini okullarımızın küçük salonlarında yapıyor. Artık bunu bir noktada toplayıp Ulus’a  bir gençlik ve kültür merkezi kazandırıyoruz.

Kapalı Pazaryeri

İlçemizde 2 tane pazaryerimiz var. Bu pazaryerlerini alt yapısı tamamladık. Yağmur sularını, parkelerini ve çevresini düzenledik. Sıra üstünü kapatmaya geldi. Bununla ilgili de projelerimizi yaptık.

Ulus Mutfak

Ulus’umuzda gastronomi önemli. Bununla ilgili de Ulus Mutfak diye bir merkez kuruyoruz. Bu merkezimizde ilçemizin geleneksel lezzetlerini hem yapacağız hem de satacağız.

Doğa Park

Bu basında da çok tartışıldı. Aslında bir hayvanat bahçesi. Bölgemizde bulunan hayvanlar bu hayvanat bahçesinin içerisinde olacak. Otelimizin yanında bulunan 10 dönümlük bir alanı doğa park olarak düzenleyeceğiz.

At Biniciliği Alanı

Bu doğa parkın içerisinde bir at biniciliği alanı oluşturacağız. Yine otelimize gelen misafirlerimiz bu alanda çocuklarıyla birlikte atla gezinti yapabilecekler.

Oyun ve Piknik Alanları

Ulus Çayının ıslah çalışmaları bitti. Ulus Çayının etrafına oyun ve piknik alanları oluşturacağız.

Çınar Yaşam Alanı

Bu alanımızın devamına Çınar Yaşam Alanı oluşturacağız. Burada 300 kişilik bir kafe restaurant salonu, satış ve servis alanları oluşturacağız.

Bisiklet Yolları

2 bin 500 metrelik bisiklet yolu projemizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunduk. Bakanlık bu projelere yüzde 50 hibe veriyor. Ulus olarak bu hibeden ilk kez faydalanacağımızın sözünü Bakanlığımızdan aldık. Önümüzdeki nisan ve mayıs ayında bu projemize başlamış olacağız.

Açık Hava Etkinlik Alanı

Bu bizim bir konser alanımız. İçerisinde aynı zamanda yaz sineması da olacak.

Hobi Bahçeleri

Ulus’ta çok istenen bir proje bu. Biz toprağı seven insanlarız. Vatandaşlarımıza 30-40 metrekare alanlar vereceğiz ve vatandaşlarımız hobisi neyse o alanda onu yetiştirecekler.

Fitness Parkları

Bu konuda bize gelen çok talep var. Bunu da gerçekleştireceğiz.

Prestij Caddeler

Ulus’ta Samat Mahallesinde, Kasımlar Mahallesinde ve Saz Mahallesinde prestij caddeler kazandırıyoruz.

Otopark Alanları

Ulus’ta otopark sorunu olmayacak. İnşallah ilçemize hayırlı olur. 31 Mart yerel seçimlerinde biz projelerimizle tartışılmak istiyoruz. Bu projelerle Ulus halkımızın karşısına çıktık. Biz gönülden 5 yıl çalıştık. Tabi ki eksiklerimiz olacaktır ama biz bu yeni 5 dönemde bu eksiklerimizi de gidererek ilçemizin daha güzel noktalara taşınmasını istiyoruz.”dedi.