Başkan 50 Yeni Projeyle Daha Geliyor

 

Bartın’la Alakalı.com’dan canlı yayın konuğumuz olan  Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın hem Bartın Belediyesi’nin çalışmalarını anlattı hem de izleyicilerden gelen soruları yanıtladı. Serkan Girgin’le birlikte 5 milyon euroya yapılan ve mega projeler arasında yer alan  Dallıca Atıksu Arıtma Tesisi’ni gezen Akın, 31 Mart yerel seçimleri içinde 50 yeni proje hazırladıklarını söyledi. Hazırlanan bu projelerden 2’sini de canlı yayında açıklayan Akın, “Hazırladığımız 50 yeni projeden biri teleferik ikincisi de mahallelere kavşak suyu depolarının yapılması” dedi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın Bartın’la Alakalı.com’dan Serkan Girgin’in canlı yayın konuğu oldu. Akın, programda Serkan Girgin’le birlikte 5 milyon euroya yapılan ve mega projeler arasında yer alan  Dallıca Atıksu Arıtma Tesisi’ni gezdi. Program süresince izleyicilerden gelen soruları da yanıtlayan Akın, Atıksu Arıtma Tesisiyle ilgili “Göreve geldiğimizde 3 temel sorun üzerinde yoğunlaştık. Bunlardan bir ilimizde ki hava kirliliğiydi. Doğalgazın ilimize gelmesi ile ilgili aldığımız karar neticesinde 2011 yılında ilk kazma vuruldu.  Bugün itibariyle bir kaç nokta hariç çalışmalar tamamlandı.  Yaklaşık 26 bin vatandaşımız bu hizmetten yararlanıyor. İlimizde ki hava kirliliği büyük ölçüde azaldı.  Bir diğer sorun ise mevcut suyun kirliliği ve yetersizliğiydi. Çayır Köyü’nde bulduğumuz alternatif suyu ilimize taşıyarak bu sorununda önüne geçmiş olduk.  Suyumuz alınan tahliller sonucunda gayet temiz ve berrak olup içilebilecek durumdadır. Bir önemli çalışmamızda Bartın Irmağı’nın kanalizasyonda kurtulması ile ilgili çalışmamız oldu. Bu çalışmamıza da 7 yıl büyük uğraşlar verdik. Belediyemiz bütçesinden 3 milyon TL harcanan, ayrıca geri kalan proje bedelinin yüzde 85’i Avrupa Birliği, yüzde  6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibeleri ile karşılanan Bartın Belediyemizin en büyük yatırımlarından biri olan Bartın Belediyesi Dallıca Atıksu Arıtma Tesisi ile Bartın Irmağı’nı her gün akan 3 bin ton kanalizasyondan kurtardık. Toplam maliyeti 5 milyon Euro olan bu proje ile ırmağımız artık daha temiz” dedi.

“Yeni yaşam alanları oluşturduk”

Programda Bartın Belediyesi’nin diğer çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Akın, şöyle konuştu:  “Daha önce insanların gündüz bile geçmeye korktuğu Yalı Sevgi Parkı ile başlayan çalışmalarımız 11 bin metrekare alanda uyguladığımız Gazhane Kültür Parkı ile devam etti. Daha önce Belediyemiz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün de bulunduğu bu alanı ilimize yakışır şekilde düzenleyerek halkımızın hizmetine sunduk.  İki ödül kazanan bu projemizi modern bir park alanının yanı sıra ziyarete gelen vatandaşlarımıza ilimiz tarihi hakkına bilgiler edinebileceği bir alan olarak tasarladık.  Bir diğer Projemiz olan Kaynarca Spor ve Yaşam Parkı ise 21 bin metrekare alanda birçok sosyal donatıyı içinde barındıran bir çalışma oldu. Özellikle yaz akşamları halkımızın büyük ilgi gösterdiği parkımızda 1200 ağaç ve 6000 bitki diktik. İleride çok daha güzel bir görünüme kavuşacağını umut ediyoruz. Bu çalışma ile Kaynarca Bölgesi’ne büyük hareketlilik kazandırdık.  Bunların dışında Karaçay Piknik Alanı, Bartın Belediyesi 140. Yıl Parkı gibi birçok proje ile halkımıza yeni yaşam alanları oluşturduk”

“400 km’den fazla araç yolu yaptık”

Altyapı sorunlarını çözden üstyapı ile ilgili çalışma yapmak istemiyorduk. Doğalgaz çalışmaları ile Bartın Belediyesi olarak bizlerde altyapı ve üstyapı çalışmalarımızı başlattık. Altyapı ihtiyaçlarını karşıladığımız alanların üstyapısını sil baştan yeniledik. Bugün itibariyle 400 km’den fazla araç yolu, 600 km’den fazla kaldırım düzenledik.  Tüm caddelerimiz ve ara yollarımız çok iyi durumda. Göreve başladığımızda ilimizin nüfusu 47 bin civarındaydı. Bugün ise 74 bin civarında. Buna öğrenci kardeşlerimizi de eklediğimizde bu sayı 90 bini buluyor. Buda daha çok hizmet demek. Bartın Belediyesi olarak halkımızın beklentilerinin farkındayız.

Hem teleferik hem de mahallere kavşak suyu deposu

31 Mart yerel seçimleri içinde 50 yeni proje hazırladıklarını ifade eden Cemal Akın, bunlardan bir tanesinin teleferik ve diğerinin ise mahallelere kavşak suyu depolarının yapılması ile ilgili olduğunu söyledi.

Yayına Katıldıkları İçin Bartınla Alakalı Sosyal Medya Platformu Olarak Belediye Başkanı Cemal AKIN ‘ a Teşekkür Ederiz.