Bartınlı kuyumcu akıl almaz bir yöntemle dolandırıldı

Bartınlı kuyumcu akıl almaz bir yöntemle dolandırıldı
Kendini adliye personeli olarak tanıtan kimliği meçhul şahıs, “Bu kadarına da pes” dedirten bir yöntemle şehrin tanınmış bir kuyumcusunu 16 bin 300 lira dolandırdı.

İlk kez karşılaştığımız dolandırıcılık öyküsü şöyle gerçekleşti: Geçtiğimiz günlerde kuyumcularımızdan birinin telefonu çaldı. Kendini adliye personeli olarak tanıtan kişi, 6 adet reşat altınını bozdurmak istediğini söyledi. Hesap yapıldı, tanesi 2 bin 700’den toplam 16 bin 300 liralık bedeli de adliyeye getirmesini istedi.
“Yeri yurdu belli” diyen kuyumcu, parayı da yanına alarak çıktı. Adliyeye varmak üzereyken yeniden arayan şahıs “Abi, adliyede parayı almam doğru olmaz. Yanlış anlaşılabilir. Sen parayı şu eczaneye bırak, gel altınlarını al” deyince kuyumcu durumu makul karşıladı. Yakındaki eczaneye giderek parayı bıraktı.
İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Bu sırada dolandırıcı, yine telefonla Bartınlı bir taksiciyi eczaneye yönlendirerek adına gelen paketi almasını istedi.
Kuyumcu, altınları almaya gittiğinde adliyede böyle bir çalışanın olmadığını öğrendiği dakikalarda dolandırıcı taksiciye “Paketi Ulus’a kadar getiriver” diyordu.
Dolandırıldığını anlayan kuyumcu polisin yolunu tutarken taksici hızla Ulus’a ulaştı. Tam bu sırada bir sürpriz daha yaşandı. Taksiciyi yeniden arayan dolandırıcı “Acil işim çıktı. Sen taksi bedelini al, parayı da ATM’den verdiğim hesap numarasına yatırıver” diyecekti.
Paranın içinden taksi ücretini kesen taksici, adamın ricasını kırmadı. Parayı da ATM’den yatırarak Bartın’a geri döndü.
Kuyumcu, polise şikayette bulundu. Hemen inceleme başlatan polis, eczane görevlisini ve taksicinin de ifadesi aldı. Dolandırıcının şehirde başka kuyumcuları da aynı yöntemle dolandırmak istediği, hatta bir kuyumcunun durumu anlayıp polise ihbarda bulunduğu ortaya çıktı.
Asayiş polisi, olayla ilgili çok yönlü soruşturma yürütüyor.