Atm Farelerine Bartın Emniyetinden Geniş Çaplı Operasyon

(BARTIN)

Bartın ilimizde bulunan Banka ATM lerinden 03.04.05/01/2019 tarihlerinde gerçekleştirilen banka kartının kopyalanması olayı ile ilgili olarak Bartın il Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube ve siber suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan koordineli çalışma neticesinde kart kopyalama olayının sadece ilimiz Bartın ile sınırlı kalmadığı
▪Batı Karadeniz Bölgesi’nde; Bartın ilimiz ile birlikte Karabük-Zonguldak
▪Marmara Bölgesi’nde; Bursa
▪İç Anadolu bölgemizde; Konya, Aksaray, Kayseri illerimizi de kapsayan örgütlü bir faaliyetlerinin olduğu bu şebeke tarafından yüzlerce vatandaşımızın kart bilgilerini kopyalandığı ve bunu da ATM’lere yerleştirdikleri kart kopyalama aparatı ve ayrıca kullanılan küçük kameralar sayesinde gerçekleştirdikleri anlaşılmıştır.
Bartın ilimizde de 03.04.05/01/2019 tarihleri arasında ilimiz merkezde bulunan Banka ATM lerine aparatları yerleştirdikleri kopyalanan kart bilgileri ile Vatandaşlarımızın hesaplarındaki paralarının İstanbul ilinden çekildiği tespit edilmiştir.
Kart kopyalama olayını gerçekleştiren şüphelilerin yapılan çalışmalar neticesinde
➡ D.K.
➡ F.B.
➡ S.Ç.
➡ Ö.K.
➡ R.B. isimli şahıslar tarafından yapıldığı tespit edilmiştir. Bartın il Emniyet Müdürlüğümüz ekipleri olarak şüphelilerin yakalanmasına yönelik Bartın Cumhuriyet Başsavcılığımızın koordinesinde;
🔹İstanbul
🔹Mardin
🔹Şırnak illerimize 20.01.2019 günü sabaha karşı eş zamanlı operasyonlar düzenlenerek Bartın ilimizdeki olayı gerçekleştiren ve bizim hedeflediğimiz tüm şüpheliler yakalanmıştır. Şüphelilerden R.B. 07.01.2019 tarihinde otodan hırsızlık yaparken emniyet güçlerimize yakalanarak Silivri cezaevine gönderilmiştir. Yakalanan şüphelilerden bazılarının ailesinin terör örgütü ile de bağlantısının olduğu ve şüphelilerden birisi de Şırnak Silopi Habur Sınır kapısından Irak ülkesine geçeceği sırada yakalanmıştır.
Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada birçok banka kartları ve bu kartlarda da vatandaşlarımıza ait hesap bilgilerinin yüklü olduğu saptanmıştır.
Şüphelilerin hepsi yaptıkları suçu kabul etmişlerdir.
Ayrıca Şüphelilerin; Uyuşturucu madde imal ve Ticaret, Bilişim sistemlerini engelleme bozma verileri ele geçirme,6136 Ateşli Silahlar Kanuna muhalefet, Hırsızlık Başkalarına ait kimlik bilgilerini kullanma, görevi yaptırmamak için direnme suçlarından kayıtlarının olduğu da saptanmıştır.
Bununla birlikte; Yakalanan şüpheliler yakalanmamak için kendi geliştirdikleri uygulama programı üzerinden haberleşme sağladıkları ve kendi aralarında konuşurken bile kendi isimlerini söylemedikleri lakapları ile birbirlerine hitap ettikleri anlaşılmıştır. Ayrıca örgüt suç ağına genellikle dikkat çekilmemesi için sabıkası olmayan paraya ihtiyacı olan kadınları düşürdükleri ve bu kadınlara çok düşük bir ücret vererek yanlarında kopyalama işine çıkartıp çalıştırdıkları saptanmıştır.
Şüpheliler ile ilgili olarak tahkikatımız devam etmekte olup
Bartın Cumhuriyet Başsavcılığımızca şüphelilerin alınan karar gereğince gözaltı işlemleri devam etmektedir.

Alkışlar Bartın Emniyet Müdürlüğü Personeline,

KÖTÜLÜĞÜ ÖNLEMEK İYİLİĞİ HAKİM KILMAK İÇİN DAİMA YANINIZDAYIZ…