El emekleri göz nurları görücüye çıktı

El emekleri göz nurları görücüye çıktı

Bartın Belediyesi’nce bu yıl 19. Kez düzenlenen El Emeği Göz Nuru El Sanatları ve Hediyelik Eşya Fuarı açıldı. 8 dernek, kurum ve kuruluşun katıldığı ve 74 standın açıldığı fuarda bu yıl sergilenen ürünler yine göz doldurdu. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın açılışta eski öğretmenevi binasını yıkarak el sanatları için 4 katlı olacak şekilde yeniden yapılacağını söyledi.

Bartın Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen El Emeği Göz Nuru El Sanatları ve Hediyelik Eşya Fuarı’nın bu yıl 19’uncusu açıldı. Belediye Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen fuarın açılış törenine  Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Valisi Sinan Güner ve eşi Beyhan Güner başta olmak üzere İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, İl Müftüsü Mahmut Gündüz ve çok sayıda vatandaş katıldı. 74 standın kurulduğu fuarda derneklerin, okul ve eğitim kuruluşlarının, ev hanımlarının ilmek ilmek işlediği takı, yağlı boya ve filografi tablolar, el yapımı sabunlar, mumlar, teraryumlar, tel kırma ve tel sarma el işleri, kıyafet ve yiyecekler satışa sunuldu. Yılbaşı öncesi yakınlarına hediye almak isteyenler de fuara daha ilk günden yoğun ilgi gösterdi.

Akın: “Bartın’daki el işleri bizim için çok önemli”

Hediyelik eşya fuarıyla hem geleneksel el sanatlarını yaşatmayı hem de kadınların ev ekonomisine katkıda bulunmalarına imkan sağlamayı amaçladıklarını belirten Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, şöyle konuştu:

“Bu fuarın bu yıl 19.sunu gerçekleştiriyoruz. Artık geleneksel hale gelmiş vaziyette. Her şeyden evvel Bartın’a hayırlı uğurlu olsun. Gerçekten Bartın’daki el işleri bizim için çok önemli. Yıllardır devam eden bir el işleri sanatımız var. Bunu meydana çıkarabilmek, bunu arz edebilmek çok önemli. Biz de derneğimiz vasıtasıyla zaman zaman bunu yapmaya çalıştık ama bunu daha da geliştirmemiz gerekiyor.

Eski öğretmenevi el sanatları için yeniden düzenlenecek

Allah nasip ederse el sanatlarının yapılacağı yerle ilgili eski öğretmenevinde bir proje yapıyoruz. Orayı yıkarak dört katlı bir bina yapacağız. O binanın içerisinde el sanatları gerçekleştirilecek. Yer arama mecburiyetinde kalmayacağız. Çünkü orası imara geçmesi gerekiyordu. O nedenle bugüne kadar bekledik. Şimdi ise projeyi gerçekleştirip el sanatları işleriyle uğraşan hanımefendi ve beyefendilere orayı tahsis edeceğiz. Bugün burada 8 dernek, kurum ve kuruluş var. 74 tane de katılımcı var. Fuarımız hayırlı olsun, bu güzel fuarımızın inşallah kazançları da bol olsun, yöresel hediyeliklerimiz bol bol satılsın. Fuarımızın bütün katılımcılara hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bereketli olsun.”

Açılışın ardından da katılımcılar stantları gezerek el emeklerini inceledi.